Gryczane ciasto z rabarbarem

Na pożegnanie rabarbaru upiekłam ciasto z nim w roli głównej.

 

Rabarbar to pospolite, wiosenne warzywo. Tak tak to warzywo!
Mylnie nazywa się go owocem, bo robimy z niego ciasta, kompoty i przetwory. Rabarbar w swym składzie posiada witaminy, a przede wszystkim witaminę C, B-karoten, wit. E oraz witz grupy B.
To także źródło wapnia, żelaza i potasu. Trzeba jednak uważać z ilością, bo to także dostawca szczawianów a nadmiar szczawianów utrudnia przyswajaniu pewnych substancji przez organizm. Naukowcy odkryli, że pieczony rabarbar jest źródłem rapontygeniny. To polifenol, który ma zdolność zmniejszania tempa podziału komórek nowotworowych. Badacze twierdzą, że oprócz tych właściwości, rapontygenina ma działanie antyalergiczne, antyoksydacyjne i wspomaga układ krążenia. W łodygach zawarta jest rapontycyna, więc z rabarbarem nie powinni przesadzać mężczyźni — jest to substancja podobna do żeńskich hormonów!
Tak więc zdroworozsądkowo i z umiarem kupujmy rabarbar. Wybierajmy te czerwone łodygi, bo one są słodkie i dojrzałe. Nie obieram rabarbaru, lecz myję solidnie łodygi i odcinam końcówki. Kompot ma wtedy lepszy smak i piękniejszy kolor.
Dzisiejsze ciasto to odmiana typowego, łatwego ciasta ucieranego tylko z inną mąką.
Bardzo lubię mąkę gryczaną, szczególnie do naleśników, ale w tym cieście, w połączeniu z rabarbarem sprawdziła się znakomicie.
Zatem zapraszam na gryczane ciasto z warzywem !

Co potrzeba?

4 jaja

3/4 szklanki cukru

szklanka mąki gryczanej

szklanka mąki pszennej

kostka masła

2 łyżeczki proszku do pieczenia

4 – 5 łodyg rabarbaru

cukier puder do posypania

Co robimy?

Masło topimy a obie mąki i proszek do pieczenia mieszamy w misce. Rabarbar kroimy w 1-centymetrowe kawałki. Ubijamy całe jaja i do ubitych dodajemy cukier. Wlewamy stopione, schłodzone masło i powolutku miksujemy. Wsypujemy sypkie produkty i mieszamy do chwili do połączenia. Wlewamy ciasto do formy — ja używam silikonowej, więc nie wykładam papierem ani nie natłuszczam, ale jak ktoś ma formy metalowe, to proponuję wyłożyć papierem do pieczenia. Metalowe formy mogą przebarwić się pod wpływem soku z rabarbaru. Podpiekamy ok. 10 minut w temperaturze 160 st. i posypujemy na powierzchni kostkami rabarbaru. Wstawiamy znowu do piekarnika i dalej pieczemy ok. 40 minut. Rabarbar nie utonie i nie zrobi się nam zakalec, a nawet jeśli utonie i zrobi się zakalec to i tak smak zostanie boski Ciasta domowe nawet z zakalcem, nawet przypalone, nawet mniej udane są o niebo lepsze niż kupowane. Przygotuję już niedługo tekst o żywności modyfikowanej i produktach przetworzonych to przekonacie się, że warto poświęcić czas na domowe gotowanie. Ciasto zrumieni się pięknie dzięki dodaniu masła, a nie margaryny, choć margaryna też nadaje się do ciasta jak najbardziej. Posypujemy cukrem pudrem i kroimy.
Smacznego dnia!